Jury 2017:

Romuald Twardowski Prof. Romuald Twardowski (Warszawa). Przewodniczący Jury.
Kompozytor i pedagog; ur. 17 czerwca 1930 w Wilnie. Studia kompozytorskie ukończył w roku1960
w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Bolesława Woytowicza.
W 1963 i 1966 studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger
w Paryżu. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Utwór Antifone per tre gruppi d’orchestra (1961)
zdobył w 1961 I nagrodę Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w 1963 zajął II miejsce
na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu; w 1966 za Sonetti di Petrarca
per tenore solo e due cori a cappella (1965) otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie
Kompozytorskim w Pradze; dwukrotnie – w 1965 za balet-pantomimę Posągi czarnoksiężnika (1963)
i w 1973 za dramat muzyczny Lord Jim (1970-73) – zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie
Kompozytorskim im. księcia Rainiera w Monako. W 1994 otrzymał nagrodę AGEC – Zachodnioeuropejskiej
Federacji Towarzystw Chóralnych oraz doroczną nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Juror wielu
konkursów muzycznych. Inicjator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka".
Ko Matsushita (Tokio, Japonia) Dyrygent i kompozytor, urodził się i wychował w Tokio; Absolwent klasy Kunitachi College of Music, wydział Kompozycji. skończył kursy mistrzowskie dla dyrygentów w Instytucie Kodálya w Kecskemét, Węgry; Studiował u Yuzuru Shimaoka, Koichi Uzaki, Thomas Meyer-Fiebig, Mohay Miklo kompozycję, Reményi János, Erdei Péter, Masamitsu Takahashi Dyrygenturę i Somoriai Paula śpiew.
Ko Matsushita podejmuje wielopłaszczyznowe podejście do muzyki chóralnej poprzez prowadzenie, kompozycji i nauczania. Komponuje i aranżuje utwory chóralne, które są wykonywane nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Jest on także dyrygentem i dyrektorem artystycznym 10 chórów, które działają zarówno w Japonii, jak i za granicą, osiągając doskonałe wyniki w konkursach. Niedawno jego chór kameralny "Vox Gaudiosa" zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu " Concorso Polifonico Internazionale Guido d'Arezzo 2011 "we Włoszech. W 2010 roku został gościnnym dyrygentem Studenckiego Chóru Uniwersytetu Pekińskiego. Ponadto zdobył nagrodę dla najlepszego dyrygenta i nagrody dla najwyższej klasy kompozycji w różnych konkursach międzynarodowych. W roku 2005, pan Matsushita został pierwszym azjatą, który otrzymał "“Robert Edler Prize for Choral Music". Nagroda ta jest przyznawana raz w roku dla najlepszego dyrygenta, kompozytora, lub chóru za ich niezwykłe przedsięwzięcia na całym świecie.
Ko Matsushita pisze swoje prace dla chórów z Ameryki, Węgier, Hiszpańii, Norwegii, Łotwy, Polski, Holandii, Tajwanu, Singapuru, Chin i Japonii.
Jego prace publikują Edtion KAWAI (Japonia), Ongaku-no-tomo Edtion (Japonia), Carus-Verlag, Stuttgart (Niemcy), Sulasol (Finlandia) Annie Banku Edition (Holandia). W 2012 roku jego chór zdobył 1 miejsce na Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych
Javier Busto Javier Busto (Hiszpania)
Urodzony w Fuenterrabii w 1949 roku. Absolwent medycyny na Uniwersytecie w Valladolid. Dyrygent chóru mieszanego Ederki Korua w Valladolid ( 1971/76 ). Założyciel i dyrygent: chóru mieszanego Eskifaia Abesbatza w Hondarribia ( 1978/94 ); chóru żeńskiego Kanta Cantemus Korua (1995 - 2007); chóru żeńskiego Aqua Lauda Korua ( 2014). Jego wyniki zostały opublikowane w Kraju Basków, Francji, Niemiec, Japonii, USA , Wielkiej Brytanii i Szwecji. Bierze udział w konkursach kompozytorskich i jako Juror na Festiwalach Chóralnych w Arezzo, Rimini i Nuoro - Cerdeña (Włochy ) , Antalya ( Turcja ) , Baden (Österreich ) , Debreczyn ( Węgry ) , Ejea de los Caballeros ( Hiszpania ) , Hamar ( Norwegia ) , Las Palmas de GC ( Hiszpania ) , Maasmechelem ( Belgia ) , Maribor ( Słowenia ) , Mérida (Wenezuela ) , Montserrat ( Katalonia , Hiszpania ) , Neerpelt ( Belgia ) , Ryga (Łotwa ) , Split ( Chorwacja ) , Takarazuka ( Japonia ) , Tours (Francja ) , Tolosa ( Kraj Basków , Hiszpania ) i Yeosu ( Korea Południowa ). Gościł jako dyrygent w Argentynie, Kanadzie, Francji , Niemczech, Włoszech , Japonii, Korei , Norwegii , Hiszpanii, Szwecji , Tajwanie, USA i Wenezueli. Zaproszony na IV Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej w Sydney, Australia (sierpień 1996r.) Javier Busto otrzymał Złotą Odznakę w swoim rodzinnym mieście, Donostia-San Sebastián (1999), oraz w 2012 roku nagrodę ORFEÓN DONOSTIARRA & UNIVERSITY OF THE BASQUE COUNTRY.
Rihards Dubra Rihards Dubra (Ryga, Łotwa) Studiował w Szkole Muzycznej w Jurmala, oraz w Emils Darzins College of Music. W 1989 roku ukończył studia na Latvian Music Academy w klasie kompozycji Adolfsa Skulte. W 1996 uzyskał tytuł magistra na Łotewskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Karlsona Jurisa. Podczas studiów, zaczął uczyć harmonii i kompozycji w Szkole Muzycznej w Jurmala, gdzie pracuje do dziś. Rihards Dubra był organistą w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rydze, a od 1999 roku jest kantorem w kościele św Marii Magdaleny w Rydze. Większość prac kompozytora to utwory na głosy z towarzyszeniem muzyki organowej i symfonicznej. Podstawą stylu Rihardsa Dubra jest minimalizm i neo-romantyczne melodie w formie i filozofii gregoriańskiej muzyki średniowiecznej i renesansowej. Muzyka Rihards Dubra wykonywana jest w wielu krajach świata, kraje w których można nabyć nuty kompozytora to: Łotwa, Litwa, Estonia, Szwecja, Norwegia, Niemcy, Polska, Anglia, Francja, Austria, Włochy, Japonia, RPA, Kanada, Argentyna, USA.

Paweł Łukaszewski ur. w 1968 w Częstochowie. Kompozytor, dyrygent, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, uzyskując dwa dyplomy: w zakresie gry na wiolonczeli: 1992, prof. A. Wróbel i kompozycji (z wynikiem celującym); 1995, prof. M. Borkowski.Od roku 1996 pracuje w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 2000 r. uzyskał tytuł naukowy doktora, a w roku 2006
tytuł naukowy doktora habilitowanego w zakresie kompozycji. W roku 2014 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 1994 – II nagrodę na 2. Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie oraz wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (1992), w 1995 – I nagrodę na Konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie, w 1998 – II nagrodę na 27. Międzynarodowym Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji (1995). Ponadto został uhonorowany m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy za twórczość kompozytorską (1995), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Nagrodą im. św. Brata Alberta (2006), Brązowym Medalem Gloria Artis (2011), Choc de Classica (2014) i Orphee d’Or - Prix Hector Berlioz (2014). Otrzymał także sześciokrotnie nagrodę fonograficzną Fryderyk (w 2013 - Artysta Roku). Utwory Pawła Łukaszewskiego wykonywane były na ponad 100 festiwalach w kraju i za granicą i są zarejestrowane na ponad 100 polskich i zagranicznych płytach CD. Ponad 60 jego utworów zostało wydanych przez ChesterNovello, PWM Kraków, Edition Ferrimontana, Edizioni Carrara, Lorenz Corporation, Choris Mundi, Santa Barbara California. Od roku 1995 do 2013 był Sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia i Dyrektorem Organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej, a od roku 2000 jest prezesem Instytutu Musica Sacra. Bierze udział w pracach jury konkursów kompozytorskich, m.in. w Arezzo, Rimini (Włochy), Moskwie (Rosja), Bukareszcie (Rumunia) i na Malcie oraz w Polsce (Katowice, Bydgoszcz, Legnica, Warszawa, Częstochowa, Poznań). Jest dyrektorem Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra i Wydawnictwa Musica Sacra Edition. Jego utwory są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły chóralne z Londynu i Cambridge (The Kings Singers, The Holst Singers, BBC Singers, Trinity College Choir, Tenebrae, Britten Sinfonia, Polyphony) pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Stephena Laytona.

Patroni medialni

INTERNATIONAL KRAKOW CHOIR FESTIVAL "CRACOVIA CANTANS" | e-mail: mail@krakowchoirfestival.pl | www.poloniacantat.pl |